Centrul de Analiză Europeană și Cariere în UE

centrul_de_analiza_europeana_UBBDacă ești student sau absolvent al UBB și ești interesat de o carieră în instituțiile Uniunii Europene, atunci te anunțăm că în cadrul Universității Babeș-Bolyai, mai exact la Facultatea de Studii Europene, funcționează începând cu acest an universitar Centrul de Analiză Europeană și Cariere în UE (CAEC). Acesta de adresează tuturor studenţilor şi absolvenţilor Universității Babeș-Bolyai care sunt la început de drum și își doresc o carieră în cadrul instituțiilor Uniunii Europene.

Scopul Centrului de Analiză Europeană și Cariere în UE este acela de a sprijini şi pregăti studenții UBB în vederea corelării educaţiei universitare cu piaţa europeană a muncii. În acest sens, obiectivul CAEC este acela de a oferi servicii de informare şi pregătire specifică în vederea participării la concursurile de tip EPSO (organizate de instituţiile europene, cu precădere de către Comisia Europeană şi Parlamentul European), pregătire armonizată cu cerinţele concursurilor de angajare atât din mediul privat cât şi din cel public european.

12188963_870332203080846_396990966853836817_nPrintre principalele obiective ale Centrului de Analiză Europeană și Cariere în UE menționăm:

• Organizarea de workshopuri și traininguri EPSO;
  • Identificarea anunţurilor de angajare/traineeship-urilor comunicate de instituţii/entităţi private cu specific European, la nivelul UE, potrivite profilului studenţilor Universităţii Babeş-Bolyai;
  • Oferirea de suport informaţional studenților pentru identificarea oportunităţilor de angajare/realizare a unor traineeship-uri la nivelul Uniunii Europene;
  • Oferirea de consultanţă pentru identificarea şi valorificarea oportunităţilor de dezvoltare personală și profesională;
  • Încurajarea şi iniţierea dezbaterilor menite să fundamenteze şi să dezvolte dorinţa studenţilor de a participa la competiţii de angajare, la nivel european;
  • Iniţierea şi /sau participarea la proiecte şi activităţi naţionale şi internaţionale axate pe identificarea şi diseminarea oportunităţilor de angajare la nivelul UE, precum şi optimizarea pregătirii studenţilor în vederea participării la acest gen de competiţii;

12122746_870332366414163_4765855319948891906_nCentrul de Analiză Europeană și Cariere în UE a luat naștere din inițiativa d-nului Pah Flavian-Cătălin, Ambasador de Cariere al Uniunii Europene în Universitatea Babeș-Bolyai şi doctorand al Facultății de Studii Europene, în vederea consolidării locului Universității Babeș-Bolyai în rețeaua europeană de instituții de învățământ superior a programul EU Careers Ambassadors.

CAEC funcționează în cadrul Facultății de Studii Europene, str. Em. de Martonne nr. 1. Pentru mai multe detalii, acceseaza pagina de Facebook a centrului.

Succes!

Echipa Centrului de Carieră, Alumni și Relația cu Mediul de Afaceri